معرفی شاهین شهر

شاهین‌شَهر همسایه شمالی شهر اصفهان و به عنوان شهری نوبنیاد در آستانه اصفهان بزرگ می‌باشد که در شهرستان شاهین شهر و میمه قرار دارد.. این شهر در سالهای بسیار دور قبل از کاربری مسکونی به مزرعه امیرآباد شهرت داشته و دارای کاربری کشاورزی است. شاهین شهر را می‌توان اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران نامید که در ۱۹ کیلومتری شمال شهر اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حد فاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است. به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد.

با جدایی بخش‌های برخوار و میمه از شهرستان اصفهان و شکل‌گیری شهرستان جدید برخوار و میمه در سال ۱۳۶۸ شاهین شهر به لحاظ موقعیت، جمعیت و اهمیت ویژه‌ای که دارا بود به عنوان مرکز شهرستان برگزیده شد و در دی ماه ۱۳۸۶ نیز پس از جدایی بخش برخوار به عنوان مرکز شهرستان شاهین‌شهر و میمه انتخاب گردید. شاهین شهر دارای سالنهای ورزشی متعددویک باب زورخانه به فرم قدیمی دارد سالنهای ورزشی ازجمله الزهرا وتختی واقع درخیابان مخابرات یک ورزشگاه درخیابان اقبال لاهوری ورزشگاه پوریای ولی واقع درخانه گارگر سالن ورزشی بانک استان و علاوه برآنها شهر دارای سالن های متعدد پرورش اندام می باشد ، شاهین شهردارای چندفرهنگ سرا می باشد که درنقاط مختلف شهربوسیله شهرداری ساخته شده است.

چندباب کتابخانه که بزرگترین ان درنگارستان شهرداری واقع درضلع جنوب شرقی میدان فاطمیه قراردارد این شهر دارای دوباب سینما است ومحلی هم به عنوان پیست موتوسواری برای تفریح علاقمندان به موتورسواری در نظر گرفته شده است. یکی ازمواردبسیارجالب شهرسازی شاهین شهر استقرار حرفه های سخت وپرسروصدا بصورت تمرکزی درضلع غربی شهراست درواقع شمادرهیچ کجای شهر به جز محله صنعتی مشاغلی همچون اهنگری مکانیکی وحرفه وابسته به اتومبیل و نجاری یافت نخواهید کرد مساجدمتعددی هم درشهربرای برگزاری مراسمات مذهبی وجود دارد.


صنعت:

با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیماسازی ایران (هسا)، پالایشگاه اصفهان و پتروشیمی اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب و اسنوا وگیتی پسند و شهرک صنعتی مورچه خورت و شهرک صنعتی محمودآباد و ده‌ها مجتمع صنعتی بزرگ دیگر در مجاورت این شهر هستند، شاهین‌شهر از قطبهای صنعتی و فنی استان اصفهان به‌ شمار می‌آید.


دانشگاه‌ها:

در شاهین شهر چند دانشگاه و مرکز آموزش در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند که عبارتند از:
1. دانشگاه فنی و حرفه‌ای - آموزشکده فنی شاهین شهر
2. دانشگاه صنعتی مالک اشتر دانشگاه مهندسی وزارت دفاع و پژوهشکده زیر سطحی
3. دانشکده پدافند هوایی ارتش
4. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر
5. دانشگاه پیام نور واحد شاهین شهر
6. مؤسسه آموزش عالی بنیان (غیرانتفاعی)
7. مؤسسه آموزش عالی عقیق (غیرانتفاعی)
8. مرکز آموزش علمی کاربردی دانشگاه صنعتی مالک اشتر